Já, kdo jsem já? 

Já jsem Anna Bechná (*11.4.1984) a jsem kartářka. Jsem beran a tak jdu vpřed a dávám lidem energii a optimismus a případně taky nějaký ten kopanec, když je to zapotřebí. Vykládám karty a dělám kurzy, kde vykládání učím. Světový rozruch jsem zaznamenala zvláště na Plzeňsku, kde bydlím a působím. Před šesti lety jsem se usadila v Mystique, v kouzelném obchůdku a Spirituálním centru v Rooseveltově ulici v Plzni, kde u velké čarodějnice Sabiny Mališové vedu své kurzy a výklady.

Primárně na všechno používám tarot, protože na všechno použít jde. Pracuji ale tak s kyvadlem, nad plánkem bytu nebo domu vykývám geopatogenní zóny, na které pak vyložím karty, abych zjistila, co tam a proč a co s tím udělat. Prošla jsem také kurzem Feng šuej, takže váš nákres doplním o krátký rozbor, co kde ve vašem bytě je dobré mít a proč. Také z kurzu chiromantie, čtení z ruky, jsem si odnesla několik zajímavých poznatků a z astrologie mám nastudována jednotlivá znamení, především z praxe výkladů. Tarot je pro mě ale tak univerzální, že nám dá odpovědi na všechno, co vás zatěžuje. Knih o psychologii, terapii, seberozvoji a duchovnu vůbec mám mnoho a čtu je pořád, abych vám pořád měla co dát. Vše ale kombinuji s tarotem, a aplikuji na výklad. Studovat je pořád co, vím, že nic nevím.

Jak jsem začínala…

Přesto, že letos projdu teprve Kristovými lety, a ne diamantovou svatbou, jsem už kartářsky plnoletá. Letos (2017) je to osmnáct let, co jsem vzala poprvé do ruky vykládací karty. Já si tedy myslím, že jsem v minulém životě zemřela s kartami v ruce, a teď jsem si je jen při první příležitosti zase našla, takže to pro mě nebyla zas taková novinka. Ta první příležitost se našla, když mi bylo patnáct a byly jsme s kamarádkou na chatě na Hracholuskách. V místních suvenýrech jsme koupily Vykládací karty Ivy Hütnerové, ze zvědavosti, pro zábavu a také proto, abychom umlčely jejího mladšího bratra, který si celé dny hrál s kartičkami hokejistů z Nagana.

Začaly jsme to zkoušet, hrát si, bavit se, a protože to fungovalo, nějak mi to už zůstalo. Postupně jsem se učila všechno, co s tím souvisí, pilovala a trénovala, získávala zkušenosti, nejen s kartami ale i s lidmi. Mí první klienti byli mí spolužáci, kamarádi i učitelé. Díky nim jsem se naučila nejen odpovídat na to, kdo koho a jak moc má rád, ale i jaké bude počasí a jak dopadne písemka. Protože jsem si vždycky hrála na čarodějnici a ve své chýši míchala lektvary už jako dítě, vykládat karty byl vlastně jen další logický krok. Nechávali mě, „ono jí to časem přejde“, ale nepřešlo. Dokonce se tím dnes živím.

Jak jsem s kartami často pracovala, začaly se dostavovat první úspěchy. A to bylo asi to, co mně definitivně nakoplo k tomu, že je to moje cesta. Když jsem známé své známé předpověděla synka, podívala se na mě trochu s pohrdáním, protože to považovala za nemožné. Vladimírek, který se za pár měsíců narodil, už také bude brzy plnoletý. Když jsem jen tak z hecu napsala do časopisu Astro (rok 2001), do věštecké soutěže, také jsem nečekala nic převratného. Soutěž spočívala v uveřejnění fotografie cizího muže, o kterém mohli čtenáři jakýmkoliv způsobem zjistit informace. Ty pak poslat do redakce, která je zveřejnila a tučně zvýraznila to, co dotyčný pán podtrhl, že je správně. „Ty vole, Andulo, ty to tady máš tučně celý!“ reagoval kamarád, se kterým jsem se učila vykládat už tarot. Výklad jsem dělala pořád z Hütky, ale v té době už jsme se ve třech učili pracovat s tarotem a navzájem si zkoušet své dovednosti.

První taroty

Moje první sada byl Tarot Keltských draků. Nedávno znovu vyšel, takže je zase k dostání, a věřím, že si ho zamilujete i vy. Draci byli mí první průvodci. Studovala jsem je s knížkou a s naším BDI spolkem, jehož smyslem bylo žít bdělý život a ukazovat to i jiným lidem. Název BDI jsme zvolili proto, že kamarád se narodil na Bořka, kamarádka na Dianu a já na Isabelu. (Ohromení z této zkratky nám vydrželo do okamžiku, kdy jsme přišli na to, že by to mohlo být také označení pro Blbec, Debil a Idiot.) Řekla bych, že to celé je nějak typické pro můj vztah k duchovnu vůbec. Keltští draci mě provázeli několik let, ale časem jsem se chtěla dostat dál. Objevila jsem Tarot Hieronyma Bosche (od Lo Scarabea), a složitě jsem se k němu dostávala. Ta radost, když přišel a ta hrůza, že v něm nevidím vůbec nic. Byl úplně jiný než ten předchozí a než cokoliv, co se zhruba v roce 2001 dalo o tarotu přečíst. Pustila jsem do studia s vervou. Jedno léto jsem strávila tak, že jsem dopoledne chodila na brigádu na poštu a odpoledne seděla v kuchyni, studovala karty a knihy o Boschovi, středověkém malířském umění, symbolech a tarotu a snažila se pochopit každý obrázek na kartě zvlášť. Když jsem se tím propracovala, a ujasnila si každou kartu, pochopila jsem, že takhle se to dělat nedá a postupem času jsem vytvořila ten způsob práce s tarotem, který předávám na svých kurzech dodnes. Jedná se o čtyři otázky, které si položíte ke každé kartě, a ona už vám sama vyjeví svůj význam. Nemusíte nic biflovat, ani studovat, a vykládáte jako draci téměř od prvního okamžiku.

Živnostníková

A pak už to všechno jelo. Po střední obchodní škole přišlo pár semestrů na filosofii, po Boschovi přišel Klimt, práce v kanceláři jazykové školy, první kurzy a pak už tradá, směle do živnosti. Ten přechod nebyl úplně dobrovolný, museli mě z kanceláře ze dne na den vyhodit, ale dodnes jsem za to vděčná. Hned druhý den se mi otevřely dveře Mystique a tam vykládám a kurzuji dodnes.

Beru jako vyznamenání, že z prvních kurzů mi stále chodí dvě vytrvalkyně, už skoro s malými pauzami osmým rokem, a stále mám své první klienty, kteří za mnou chodili na výklady na Košutku, do mé první výkladovny, vytvořené z panelákové mandlovny. Ten mandl tam byl celou dobu, přikrytý přehozem, kdo by se s ním tahal ven.

Nové taroty, stejně jako zkušenosti, mi začaly přibývat jako houby po dešti. A protože byl zřejmě v té době žák připraven, objevili se i učitelé. Mou tarotovou cestu výrazně ovlivnil, spíš určil, přístup Madly Čevelové a Heleny Holečkové. Za nimi jsme vyráželi skoro každý měsíc do Prahy a poznávali, co všechno ten tarot umí a že je to fantastický psychologický nástroj.

Do tarotu jsem se skutečně zamilovala, hledám v něm odpovědi na otázky a snažím se pochopit, co se kolem mě i ve mně děje, abych se naučila něco nového a posunula dál. To se snažím ukazovat i klientům, s tím, že jejich cesta je jen jejich, je plná práce a zklamání, ale i radosti a potěšení a je jen na nás, co z toho si vybereme. Každá karta a každá sada má něco, co vám v tu chvíli chce předat a když budeme otevření, pochopíme mnohé. A právě proto jsem se stala nejen vášnivou vykladačkou, ale i sběratelkou. V tuto chvíli mám na své obří poličce 366 tarotových sad, na každý den jednu, včetně přestupného roku, ale je možné, že když čtete tyto řádky, už je jich zase o kousek víc. Aspiruji na 400. Každý balíček je pro mě něčím důležitý, a vážím si ho a čas od času si s ním vykládám. Nebo je beru na výlety, podle toho kam jedeme, a báječně to zapadne. Další podoba klasické karty mi ukáže další význam a poodhalí další kousek do skládačky. Hlavně, aby ta skládačka nebyla brzy celá.

A protože mám dojem, že jsem na své cestě správně, karty mi to totiž říkají, přicházejí a přicházely různé příležitosti, do kterých jsem se vrhala po hlavě s přesvědčením Pipi Dlouhé Punčochy, že to jsem ještě nedělala a tak mi to určitě půjde.

Kde všude jsem byla za kartářku

V roce 2009 jsem např. vykládala na festivalu Miluj svůj život. Byla to dobrá zkušenost do začátku, ale s radostí jsem přesídlila na Čarování na dvorku (Mystique, Plzeň), kde vykládám od roku 2010, letos už po sedmé. Několikrát jsem byla za čarodějnici a kartářku na Dětském dnu v České bříze, protože výklad dětem má své nezaměnitelné kouzlo. Svatby jsem nikomu nerozmlouvala při výkladech na Svatebním veletrhu v Bečově nad Teplou v roce 2016. A jako kartářka jsem se několikrát účastnila akcí na Bylinkovém panství Rochlov, vykládala jsem tam na Dožínkách (2011), na Dnu pro ženy (2012), na Svatojánské noci (2013), i na Barokním festivalu (2015, 2016).

Vykládat na firemních večírcích je velká škola, třeba pro 400 lidí z firmy FUJI Koyo (2016), samé realisty z České pojišťovny nebo oslavě MDŽ Psychiatrické nemocnice Dobřany (2017). Co dodat? Byli jste skvělí!

Kolena se mi třásla, když jsem v roce 2016 dělala přednášku o našem Tarotu starých pověstech českých v Městské knihovně v Aši, dopoledne pro dvě třídy gymnázia a večer pro veřejnost. Každá taková výzva, kterou jsem zvládla, mě ale posunula o kus dál.

Kurzy a semináře

S tarotem dělám nejen osobní výklady, ale také kurzy a semináře, kde učím, jak s kartami pracovat, jak se naučit vykládat. Baví mně kurzy pro začátečníky, kde je i sebe neustále přesvědčuji, že to jako fakt funguje, ale i kurzy pro pokročilé, kterým vytvářím skupiny, kde mohou sdílet své zkušenosti a obohacovat se novými. Už roky připravuji Tarotové hrátky (od 2013), kde si vždy vykládáme na konkrétní téma, vzdělávací Procházku malou i velkou arkánou (od 2012 do 2016) a Příběhy karet (od 2016) a také jednodenní Den s tarotem (od 2014), kde nám v posledních letech bezvadně fungují Tarotové konstelace. Protože chci dát možnost naučit se tarot každému, proběhl už dvakrát Tarot pro teenagery (2012 a 2016) a letos nově odstartoval Tarot pro seniory. Škála je široká. Pustila jsem se i do budoucích profíků, pro které jsem v roce 2015 otevřela Školu Profi tarotu, kde se učíme vykládat cizím lidem a přicházíme na různá úskalí tohoto zdánlivě jednoduchého úkolu.

Workshopy připravuji každý rok na Tarotové konference, kde jsme hráli hry z Partičky i Tarotové divadlo. Také jsem tak moderovala diskuzi Jak vzniká tarot. Byla jsem s kurzem ve Strakonicích i na Srí Lance (2017). A také Mystický Vyšehrad (2015), kde jsme mohly kurz uskutečnit se Sabinou Mališovou přímo v areálu Vyšehradu, byl úžasný.

Povedené byly i mé Tarotové vernisáže (2012 a 2015), na tu poslední, která se konala u příležitosti mého třístého balíčku ve sbírce, jsem dovezla všechny své sady a byly k dispozici všem návštěvníkům k prohlížení. Bylo toho sedm tašek Ikea.

CK Singletour

V roce 2015 mě oslovila Ilona Koutňáková, majitelka cestovky Singletour, která pořádá zájezdy a pobytové kurzy pro lidi, kteří jsou sami nebo zrovna nemají s kým jet. Udělala jsem pro ni již několik zajímavých kurzů, byli jsme v Louňovicích u Blaníku, několikrát na Váňově statku u Pelhřimova a nezapomenutelné bylo i Chorvatsko, kde se dvanáct lidí dřelo každý den tarot u moře. Týden na Šumavě, v Zelené lhotě Nýrska bude letos (2017) už podruhé, protože ten první byl famózní.

Tarotová asociace

V roce 2014 jsme s Madlou Čevelovou a Helenou Kuželovou založily první českou Tarotovou asociaci. Chceme v ní sdružovat kvalitní kartáře a udržovat kvalitu a etiku v tomto tak snadno zneužitelném oboru. Každý rok pořádáme Tarotovou konferenci, což jsou dva dny přednášek a seminářů o tarotu. Letos už chystáme osmý ročník a za ta léta jsme hostili např. Bohumila Vurma, Miroslava Huptycha, majitele italského tarotového muzea, Evu Francovou a další zajímavé tarotáře.

Uspořádali jsme také náborovou akci Kartářky nekoušou, kde nás bylo něco kolem čtyřiceti, a nejen mí studenti si mohli vyzkoušet, jaké je to dvě hoďky v kuse vykládat cizím lidem. Věřím, že jsme si to užili všichni.

Putující

Mezi mé učitele také patří mí drazí Putující, což je skupina lidí, kteří putují po krajině a snaží se jí pochopit a obohatit. S nimi se od roku 2011 vydávám na výpravy po vlastech českých a poznávám to, co není na první pohled vidět. O loňském třídenním semináři v Českém ráji (2016) vznikl dokonce skvělý dokumentární film Energie krajiny. Nejen s putujícími jezdím na zajímavá místa a vykládám tam na energie, minulost a přání, které dané místo má. Vznikají z toho reportáže, které pečlivě sepisuji a už mnoho let vkládám na svůj web. Podobné výlety dělám ráda i se svou tarotovou partou, objeli jsme už kdeco, např. Kounovské řady (2016) byly myslím hodně objevné. Všechna místa, kde jsem byla a vyložila, najdete zde.

Média

Když se vidím v televizi nebo v novinách, většinou chytnu křeč a vidím všechny chyby, které jsem udělala, ale vlastně mě každý zájem tak trochu těší. Když to shrnu, tak už jsem prošla ledasčím:  svou poradnu jsem půl roku měla v Plzeňském deníku (2011), novoroční hodinový pořad v Českém rozhlasu (2010), předpověď pro diváky jsem věštila po dvakráte v ZAK TV(2012 a 2013), pro časopis Záhady života (2011) jsem připravila dva články o tarotu, k funkčnosti tarotu jsem se vyjadřovala i do Psychologie Dnes (2010) a už několik let dělám tarotový horoskop pro časopis Enigma (od roku 2012). Tam jsem měla i článek o tajemných horách v ČR (2014). Pro Deník Blesk (2014) jsem seděla jako kartářka na chatu o Filipojakubské noci a magazín Aha pro ženy (2015) vyslal do světa naší prvničku Tarot starých pověstí českých a představil také naší Pouť po stopách Karla Hynka Máchy s fantastickým průvodce, hercem a dabérem Jiřím Schwarzem (2016).

První a ne poslední vlastní tarot

V roce 2015 jsem vymyslela a navrhla Tarot starých pověstí českých podle Aloise Jiráska a společně s Monikou a Katkou Špilarovými, které karty namalovaly, jsme ho vlastním nákladem vydaly. Napsala jsem k němu knihu a nabatikovala sáčky, a pokud vás zaujal, bohužel je už vyprodaný. Byť neumím malovat, tak u jednoho vlastního tarotu určitě neskončím, už teď se pomalu chystá na trh Psí tarot a další nápady už v hlavě, nebojte se, mám.

Protože jsem od přírody tvořivá, a když chvíli nevymýšlím, jsem nesvá, sepsala jsem už také řadu eknih. Jsou plné cvičení a praktických návodů, jak s kartami zacházet a jak se díky nim naučit co nejvíce o sobě. Tarot v heslech, Tarot pro každý den nebo 1200 otázek pro výklad tarotu, můžete koupit v elektronické podobě a číst a číst a číst.

Plánů mám v hlavě hodně, to mi věřte a život mi ukáže, se kterým mám začít dřív. Zkrátka a dobře, já i tarot jsme nevyčerpatelní a těšíme se, co bude dál.

S láskou a hravostí

vaše kartářka s fantazií

Anna Bechná

 

 

 

 

NAPSALI O MĚ:

            deník2.JPG (55 kB)

  • Plzeňský deník 12.8.2010

http://plzensky.denik.cz/zpravy_region/plzen-se-stane-evropskym-mestem-kultury-shodly-se-.html 

  • Astro - Věštecká soutěž, cca rok 2001

Astro.pdf (2,4 MB)

PORADNA V PLZEŇSKÉM DENÍKU

Od července 2011 vychází v Plzeňském deníku Moje poradna, do níž mohou čtenáři posílat své dotazy a já jim na ně vyložím karty. Bude trvat do konce srpna, proto posílejte své dotazy, dokud je čas, aby se na vás dostalo. Odpovědi z předešlých čísel, kontakt, kam poslat své dotazy, a úvodní článek najdete zde v přiložených odkazech.

 deník_1.pdf (656,9 kB)

deník 13.7..pdf (800,6 kB)
deník 15.7..pdf (716,8 kB)
deník 20.7..pdf (702,9 kB)
deník 22.7..pdf (651,7 kB)
deník 27.7..pdf (701 kB)
deník 29.7..pdf (684,8 kB)
deník 3.8..pdf (794,2 kB)

deník 5.8..pdf (718 kB)

deník 10.8..pdf (747,5 kB)

deník 12.8..pdf (681,2 kB)
deník 17.8..pdf (695,8 kB)
deník 19.8..pdf (492,8 kB)
deník 24.8..pdf (688,7 kB)
deník 26.8..pdf (701 kB)
deník 31.8..pdf (646,1 kB)
deník 2.9..pdf (650,6 kB)

deník 14.9..pdf (693,6 kB)
deník 16.9..pdf (690,2 kB)
deník 21.9..pdf (640,1 kB)
deník 23.9..pdf (497,3 kB)
deník 7.10..pdf (567,4 kB)
deník 7.9..pdf (662,2 kB)
deník 9.9..pdf (602 kB)

 

„Na pasece o půlnoci

uštkly vědmu zmije.

Třicet hadů pochcípalo,

ale vědma žije!“

„Proč to prodáváš?" zeptal se malý princ.
„Je to velká úspora času," odpověděl obchodník. „Znalci to vypočítali. Ušetří se padesát tři minuty za týden."
„A co se udělá s těmito padesáti třemi minutami?"
„Co kdo chce…"
Kdybych já měl padesát tři minuty nazbyt, řekl si malý princ, šel bych docela pomaloučku ke studánce…
A.S. Exupery Malý princ

Nevěřte ničemu jen proto,

že to pravil moudrý muž.

Nevěřte ničemu jen proto,

že je to psáno.

Nevěřte ničemu jen proto,

že se říká, že je to posvátné.

Nevěřte ničemu jen proto,

že tomu věří někdo jiný.

Věřte jen tomu,

o čem vy sami soudíte,

že je pravda.

Buddha

 

"Přistupujte k tarotu srdcem, intelekt se přidá."

Judita Peschlová, Tarot v povolání

" Je-li Tarot dokonalou syntézou esoterismu a zahrnuje-li v sobě vztahy k mytologiím, mystériím, kabale, alchymii, pak je jeho hlavním posláním, aby byl studován."

Doteky tarotu

 

„Tarot - výklad karet na základě staletých zkušeností o příčinách a následcích. Umožňuje nacházet východiska i ze zdánlivě neřešitelných situací.

Všechny odpovědi jsou ve Vás a tarot Vám umožní vidět i to, co zatím vidět nemůžete, nebo nechcete

Osud je neměnný až okamžikem uskutečnění.

Každý okamžik je začátkem i koncem.

Každý okamžik je neopakovatelný."

Jiří Alarzach

 

„Tarot mapuje oblast, kde se protíná vnitřní a vnější svět člověka.

Potvrzení správnosti rozhodnutí, hledání optimálního řešení v oblasti vztahové, pracovní, finanční. Otázky seberealizace, zdraví.

Symbolické struktury společně s archetypy odkrývají psychologické procesy univerzální povahy. Tarot je dokonalá syntéza hermetismu.

Tarot hledá možnosti, jak využívat svůj fyzický, mentální, citový a duchovní potenciál v reálném světě.“

Markéta Vostrá