Jindřich Fügner

Olina Švejd. 11.11.2012
Zaujal mě kdysi rozhlasový pořad o Jindřichu Fügnerovi. Jednak kvůli písničce 'Starej pán sedí a poslouchá jazz: 'to tenkrát ještě žila naštěstí ta slečna z Fügnerova náměstí'. Pořad ho popisoval jako vzdělaného altruistu, který údajně i založil první pojišťovnu v Čechách, když viděl řešení zabezpečení při tragických životních situacích v cizině. Taky ho pořad vypodobnil jako nesmírně odpovědného, obětavého
a pečujícího člověka. Navíc zemřel poměrně mladý, snad tam mohly hrát roli i veliké 'nervy' a příliš si připouštěná odpovědnost. I ze směru a motivace podnikání jsem při poslechu pořadu uhadovala něco jako: panebože ten člověk se snad narodil ve znamení panny. To se mi následně dotvrdilo!

Moc dalšího než ve WIKIPEDII jsem o něm zatím nevyhledala a tak jsem si vyložila 3 karty na jeho osobnost a prožívání: (Rider-Waite tarot):

4 HOLE - spojuje se mi to s jeho vzděláním i snahou ho aplikovat
a posunout v Čechách obor zajištění lidí (aspon o kousek). Obecně i snaha dosáhnout nějakého vylepšení života pro sebe i druhé, nesetrvávat navěky v tom, co známe.

KOLO ŠTĚSTÍ - snaha o řešení osudových událostí v lidském životě, které vědomým směrováním nedokážeme zcela ovlivnit (pohromy, náhlá úmrtí, úrazy v rodině apod.)

3 POHÁRY - pospolitost, altruismus, motivace zabezpečit (tenkrát to začínalo, takže snad nebylo tolik platné rčení 'vlezlej jako pojišťovák' - pojišťováci, neberte to osobně :-) -, vazba na rodinu, pospolitost a práci pro druhé (mj. i aktivita v Sokole), +ideály, které se mi zde vybavují ve spojení se 4řkou holí.


Kopíruju velmi stručné dostupné životopisné info z wikipedie:
Jindřich Fügner (narozen jako Heinrich Fügner) (12. září 1822, Praha – 15. listopadu 1865, Praha) byl jeden ze zakladatelů spolku Sokol.[1] Původně se věnoval obchodu, později pojišťovnictví. Ač bylo jeho podnikání úspěšné, měl vyšší cíle. Vzdělával se, věnoval se hudbě, společenským zájmům a sportu. Soukromým studiem a dlouholetým studiem v cizině získal všestranné vzdělání, široký rozhled a ovládal několik jazyků.

Přidat nový příspěvek